НАШИЯТ НОВ ДОМ
Тук искам да
разкажа за своето пребиваване в Орлеан, Франция. Дойдохме тук за 10 месеца и ще
останем чак до другото лято.
Новият ни дом е впечатляващ- това е имение (chateau), което е построено в края на 18-ти век и е принадлежало на богат индустриалец. Наблизо е имало фабрика. След няколко наводнения и пожари, фабриката е съборена, а имението е полуразрушено. В един момент сградата се превръща в хоспис. По-късно тя е изоставена. Както ми казаха съседите-българи, това имение е изглеждало ужасно до преди 10 години, когато държавата се заема да го реновира и да го превърне в общежитие за учени.
Ние живеем на
втория етаж, който е най-просторен. Разполагаме с огромен салон, в който
спокойно може да се събере една група от детската градина. Имаме малка кухня и
две спални, както и просторен балкон.
Вътре в салона
още се вижда декорацията по стените и по тавана. Сякаш живеем в малък музей.
Това не е лошо на пръв поглед, но не ми е ясно как ще се отопляваме през зимата,
при положение, че прозорците ни са високи 4 метра и няма никаква изолация.
Пред имението има
хубав парк с лабиринт. Тук идват много деца, както и влюбени двойки. В далечен
план се вижда река Лоара, от която не е останало много в момента. През зимата
обаче едва ли ще изглежда така.
Зад сградата ни
има детска площадка. Тук се събират деца, но има ограничения. Във Франция
всички паркове и площадки се заключват с катинар! Има високи огради и няма как
да се вмъкнеш след определения час. През септември човекът идва в 20 ч и
заключва. Искаш, не искаш- трябва да си тръгнеш.
Разположението ни
в града е хубаво. На около 10 минути пеша сме от центъра. Ако трябва да ходим
по-далеч, имаме две автобусни спирки, от които се придвижваме в четирите части
на града. Трябва да добавя, че тук е лесно да се придвижваш с велосипед- има
алеи навсякъде, както и почти безплатни електрически велосипеди.
Мястото е
спокойно, въпреки че на около 100 м има шумен булевард с жесток трафик. Като
изключим Фестивала на Лоара, за който ще ви разкажа после, тук е много тихо.





Коментари
Публикуване на коментар