НАШИЯТ НОВ ДОМ

 

Тук искам да разкажа за своето пребиваване в Орлеан, Франция. Дойдохме тук за 10 месеца и ще останем чак до другото лято.



Новият ни дом е впечатляващ- това е имение (chateau), което е построено в края на 18-ти век и е принадлежало на богат индустриалец. Наблизо е имало фабрика. След няколко наводнения и пожари, фабриката е съборена, а имението е полуразрушено. В един момент сградата се превръща в хоспис. По-късно тя е изоставена. Както ми казаха съседите-българи, това имение е изглеждало ужасно до преди 10 години, когато държавата се заема да го реновира и да го превърне в общежитие за учени.

Ние живеем на втория етаж, който е най-просторен. Разполагаме с огромен салон, в който спокойно може да се събере една група от детската градина. Имаме малка кухня и две спални, както и просторен балкон.




Вътре в салона още се вижда декорацията по стените и по тавана. Сякаш живеем в малък музей. Това не е лошо на пръв поглед, но не ми е ясно как ще се отопляваме през зимата, при положение, че прозорците ни са високи 4 метра и няма никаква изолация.




Пред имението има хубав парк с лабиринт. Тук идват много деца, както и влюбени двойки. В далечен план се вижда река Лоара, от която не е останало много в момента. През зимата обаче едва ли ще изглежда така.




Зад сградата ни има детска площадка. Тук се събират деца, но има ограничения. Във Франция всички паркове и площадки се заключват с катинар! Има високи огради и няма как да се вмъкнеш след определения час. През септември човекът идва в 20 ч и заключва. Искаш, не искаш- трябва да си тръгнеш.




Разположението ни в града е хубаво. На около 10 минути пеша сме от центъра. Ако трябва да ходим по-далеч, имаме две автобусни спирки, от които се придвижваме в четирите части на града. Трябва да добавя, че тук е лесно да се придвижваш с велосипед- има алеи навсякъде, както и почти безплатни електрически велосипеди.

Мястото е спокойно, въпреки че на около 100 м има шумен булевард с жесток трафик. Като изключим Фестивала на Лоара, за който ще ви разкажа после, тук е много тихо.



Коментари